گروه آیسان

گروه طراحی فضای سبز  آیسان خلیلی آذر که در زمینه خدمات طراحی ، مشاوره ، اجرا و نگهداری فضای سبز و خدمات کشاورزی فعالیت میکند

اطلاعات تماس
ایران - تهران - البرز
تهران-البرز-اصفهان-مازندران
info@aisangroup.com
9124660401 98+
استفاده از سنگ در طراحی لند اسکیپ

کاربرد سنگ در طراحی لند اسکیپ

 

سنگ،سنگ ریزه، قلوه سنگ، تخته سنگ وکاربرد سنگ در طراحی لند اسکیپ : سنگ ها از نظر شکل و اندازه متفاوت هستند وکاربرد های متفاوتی در طراحی لند اسکیپ( فضای سبز) دارند.

سنگ ها همیشه برای طراحی لند اسکیپ (طراحی محوطه و فضای سبز) در انواع سبک ها یک متریال مقرون به صرفه و برجسته بوده است. سنگ ها به صورت شن و ماسه درمحوطه سازی باغ های ذن ژاپنی تا مسیرهای فضای سبزباغ های انگلیسی وجود داشته است. حتی هنوز هم به عنوان یکی از سطوح با نصب آسان و مقرون به صرفه در اجرای فضای سبزمعاصرکاربرد دارد. به نسبت بزرگی که دارند، به عنوان شن وماسه درمحوطه، سنگفرش کردن و غیره جالب و مفید هستند. همچنین می توانند کاربردهای متفاوتی نیز داشته باشند.

 

کاربرد سنگ در طراحی لند اسکیپ

کاربرد سنگ در طراحی لند اسکیپ

 

نام گذاری این سنگ های گرد بستگی به ابعاد آنها دارد.
به نظر می رسد که سنگ ریزه ها کوچکترین سایز هستند. با قطر کمتر از ۲ اینچ، تخته سنگ ها به عنوان بزرگترین، در اندازه ایی بیشتر از۱۰ اینچ و سنگ های متوسط قطری بین ۲ اینچ تا ۱۰ اینچ دارند. سنگ های آب بند به اندازه تخته سنگ ها هستند اما از نظر ظاهری صاف ترند. 

شکل گرد این سنگ ( قلوه رودخانه ایی) ناشی از حرکت مداوم آن دراثر جریان آب رودخانه یا دریچه ها می باشد.

در اینجا نحوه استفاده از سنگ در لند اسکیپ ارائه شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کاربرد سنگ در طراحی لند اسکیپ

پوشش زمین

۱) پوشش زمین

باغ هایی با نگهداری کمتر برای بسیاری از ما به یک اولویت تبدیل شده است.

طراحان فضای سبز به دنبال متریال های جدید برای جایگزینی با چمن به عنوان پوشش زمین برای فضای سبزکه احتیاج به نگهداری بسیارزیادی نیز دارد هستند. مرزهایی که می توانند همانند چمن متناسب برای این موضوع باشند.

هزینه کم، راحتی در نصب و بدون نیاز به نگهداری یا کمترین مراقبت از ویژگی های متریال ها جایگزین می توانند باشند. سنگ ریزه ها و سنگفرش ها می توانند به عنوان پوشش زمین (کف) در محوطه سازی های سنتی و معاصرمورد استفاده قرارگیرند.

سنگ های موجود در طراحی این باغ به کنتراست در برابر سنگ بتنی صاف می افزاید. در عین حال یک مالچ نفوذ پذیر نیز برای کاشت بوجود آورده است.

 

 

 

 

 

استفاده از سنگ در طراحی لند اسکیپ

پوشش زمین

 

در این باغ سنگ های رودخانه با همان اندازه یک پوشش زمین تمیز ایجاد کرده اند. خصوصاً در جایی که نیاز چندان به دسترسی عابر پیاده نیست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کاربرد سنگ در طراحی لند اسکیپ

بسترهای نهر خشک

۲) بسترهای نهر خشک

بستر رودخانه خشک تلطیف شده با نورپردازی در شب که در زیر این عرشه چوبی (سکو) جریان دارد. شامل سنگ های گرد( قلوه رودخانه ایی) با ابعاد متنوع است. از سنگ ریزه گرفته تا تخته سنگ.

گیاهان موجود در بین سنگ ها نه تنها به ایجاد احساس طبیعی مورد نظر کمک می کند بلکه به نرم تر به نظر رسیدن هم کمک می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استفاده از سنگ در طراحی لند اسکیپ

بسترهای نهر خشک

 

در اینجا می بینیم که چگونه ایجاد یک چرخش در یک محوطه سازی معاصر یک نسخه بسیار واقع گرایانه از یک بستر نهر خشک را ارائه می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استفاده از سنگ در طراحی لند اسکیپ

ایجاد سنگفرش ترکیبی

۳) ایجاد سنگفرش ترکیبی

طیف گسترده ایی از سنگ ها در اندازه و رنگ های مختلف به ما این امکان را می دهد که انواع متفاوتی از طرح ها را با ترکیب کردن آنها بوجود آوریم. همچنین تضاد هایی را بین بافت های مختلف ایجاد کنیم.

مخلوط سنگ ها در اینجا نه تنها در مستطیل های ماسه ایی و سنگ ریزه بین سنگ فرش ها بلکه درسنگ ریزه های تنظیم شده در بتن وجود دارد اما با سطحی آشکار.

این کار با مخلوط بتن و سنگ ریزه انجام می شود.

 

سپس سطح بالای آن را شستشو می دهد، تا لایه بالایی از سنگ ریزه ها در معرض دید قرار بگیرد.

 

 

 

 

 

 

استفاده از سنگ در طراحی لند اسکیپ

ایجاد سنگفرش ترکیبی

استفاده از بافت در محوطه سازی یکی از ابزارهای ارزشمند یک طراح است. سنگ ریزه ها و سنگ فرش ها حتی در ساده ترین طرح ها می توانند جذابیت داشته باشند.

سنگ پله های گرانیتی موجود در این طرح با سنگ فرش رودخانه ایی و تپه های خزه نرم مخالف هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کاربرد سنگ در طراحی لند اسکیپ

مالچ

۴) مالچ

گیاهان می توانند از بین سنگریزه ها و صخره ها رشد کنند. نه تنها احساس طبیعی بودن رو القاء می کند بلکه یک مالچ معدنی مفید را نیزتشکیل می دهد. کاشت در اطراف این بتن ها که شامل گیاهان بومی و اسطوخودوس است.

همیشه سودمند است که بر روی علف های هرز قلوه سنگ، سنگریزه بریزیم ، چرا که مانع از رشد آنها می شوند. در عین حال به اندازه کافی قابل نفوذ است تا به آب اجازه نفوذ پذیری دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ترجمه از: houzz  

ارسال نظر