گروه آیسان

گروه طراحی فضای سبز  آیسان خلیلی آذر که در زمینه خدمات طراحی ، مشاوره ، اجرا و نگهداری فضای سبز و خدمات کشاورزی فعالیت میکند

اطلاعات تماس
ایران - تهران - البرز
تهران-البرز-اصفهان-مازندران
info@aisangroup.com
9124660401 98+

طراحی محوطه شیبدار

طراحی محوطه شیبدار

بیشتر اوقات آنچه که در نظر ما مانع به نظر می رسد، می تواند تبدیل به چشم اندازی زیبا و کاربردی شود. پس از وجود شیب در محوطه تان نترسید! در اینجا راهکارهایی برای طراحی محوطه شیبدار پیشنهاد شده است.

 ساخت دیوار حائل

یک دیوار حائل راه حل روشنی است و چنانچه به تراسی برای سرگرمی یا بازی کردن نیاز دارید گزینه ای منطقی به نظر می رسد. زمانی که این دیوار ظاهر کف را تغییر می دهد، تاثیر آن روی زمین قابل توجه است.

دیوارهای حائل عموما  از سنگ، چوب، بلوک بتنی یا بتن قالبی ساخته می شوند. دقت کنید که یک دیوار بلندتر از ۴۵ سانتی متر باید با سنگریزه خاکریزی و پر شود و همچنین یک زهکش سنگریزه ای جهت کاهش فشار ناشی از تجمع آب بایستی برایش در نظر گرفت. قوانین محلی را بررسی کنید چراکه ممکن است برای ایمنی بیش تر نیاز به نرده داشته باشید.

دیوارهای حائل ممکن است از فلزاتی مانند ورق کور-تن ساخته شوند؛ که در این صورت برای طراحی محوطه شیبدار هزینه آن کمی بالاتر می رود. اما محصول نهایی تبدیل به یک نقطه بصری بسیار جذاب می شود. توجه کنید که این فلز نور خورشید را جذب و در خود نگه می دارد؛ بنابراین به انتخاب گونه گیاهی مورد نظر دقت کنید.

یک فلزکار خوب می تواند سنگ را به منظور ایجاد چشم اندازی غیرمنتظره، چنانکه در تصویر بالا می بنید، داخل دیوار برش بزند.

ایجاد شیب با پله

پله پله کردن شیب به منور طراحی محوطه شیبدار، گام برداشتن را آسان تر می کند. اگر پله ها با حداقل پهنای ۱۲۰ سانت و با پاگرد در فواصل مختلف طراحی شوند، مهمانان را به توقف و لذت بردن از چشم انداز محوطه ترغیب می کند.

راه را ادامه دهید

یک طرح زیگزاگ نامنظم مانند تصویر بالا، می تواند آرامش بخش عابرین مسیر باشد تا راه برایشان کندتر شود.

 راه چوبی

در طراحی محوطه شیبدار، یک راه چوبی تجربه منحصر به فرد و اثرگذاری ایجاد می کند. ساخت آن مشابه کفپوش های چوبی است. ایجاد راه چوبی می تواند تجربه ای آرامشبخش و ماجراجویانه را برای بازدیدکنندگان باغ به وجود آورد؛ به ویژه اگر عابرین در همان حال از یک حجم انبوه گیاهی یا علف های زینتی نظیر maiden grass عبور کنند.

قرار دادن تخته های سنگ های راهبردی

تخته های سنگ های سازماندهی شده می تواند یک خرداقلیم برای گونه های گیاهی به وجود آورد. همچنین با قراردادن برنامه ریزی شده تخته سنگ های عظیم به صورت موازی در باغچه می توانید محفظه آبی برای گیاهان رطوبت دوست ایجاد کنید.

با قرار دادن تخته سنگ های کوچک تر عمود بر سطح باغچه، می توانید یک زهکش خوب برای گیاهانی که نیازمند چنین شرایطی هستند، درست کنید. خاک های مخصوصی که آب را در خود حفظ و سپس به مرور رها می کند، می توانند به شما در ساخت یک باغچه زیبا کمک کند.

استفاده از گیاهان و علف های با طراوت

گیاهان و علف های پرطراوت انتخاب خوبی برای محوطه های شیبدار هستند، زیرا آن ها در شرایط زهکشی خوب و خشک رشد خوبی دارند. توجه کنید که در تصویر بالا چگونه این گیاهان به محوطه، عمق و بافت داده اند. در این نوع طراحی محوطه شیبدار، با افزودن گیاهان خزنده پوششی نظیر سدوم و میخک، به جزییات ریز نیز دقت کنید.

به سبک مدیترانه ای فکر کنید

بسیاری از گیاهان مدیترانه ای در آب و هوای آفتابی، خشک و شیب های صخره ای رشد می کنند. رزماری و مریم گلی گزینه های خوبی به شمار می روند.

ترجمه از Houzz

دیدگاه‌ها

 • حدیث کنعانی

  ۲۴ خرداد ۱۳۹۸

  عاااااالی واقعا بی نظیره 👌👌👌👌

  پاسخ
  • ------

   ۲۵ خرداد ۱۳۹۸

   ممنون از نظر شما

   پاسخ

ارسال نظر